ПСИХОКУЛЬТУРНА ВЗАЄМОДІЯ ЛЮДИНИ ТА ЕКОНОМІКИ
Ключові слова:
економіка як цілісна -ковітальна і матеріально-духовна - соціокультурна сфера, психокультура інноваційних соціосистем, вітакультурна парадигма, професійне методологування (A.B. Фурман), економічне мислення, економічна свідомість, економічна діяльністьАнотація
У статті проаналізовано особливості взаємодії людини та економіки у контексті психокультурного розвитку; розглянуті та аргументовані просторові (системи Вселенського простору), часові (моделі суспільних систем і типи життєустрою), власне економічні (базові чинники виробництва) і психокультурні (психологічні типи людини, архетипові елементи людського Я) характеристики економіки як цілісної - ковітальної і матеріально-духовної - соціокультурної сфери; виокремлено психодуховні елементи економічної соціосистеми (економічне мислення, економічна свідомість, економічна діяльність, економічна культура); з позицій професійного методологування (А.В. Фурман) побудовано категорійну матрицю психокультурної організації економіки, що структурно відображає об’єктивно існуючі взаємозв’язки між основними економічними категоріями.
Посилання
Астапов К.Л. Особенности развития экономических систем в современных условиях // Вестник Московского унта. - Серия 6. Экономика. - 2005. - №4. - С. 62-69.
Буян І. Взаємодія людини та економіки як суспільна проблема // Психологія і суспільство. - 2003. - № 4. - С. 54-61.
Буян І. Основні теоретичні підходи до проблеми взаємодії людини та економіки // Психологія і суспільство. - 2004. - №1. - С. 56-61.
Буян І. Психологічні форми і чинники опосередкування взаємодії людини та економіки // Психологія і суспільство. - 2005. - №3. - С. 35-38.
Буян І. Складові взаємозалежності і взаємодії людини та економіки // Психологія і суспільство. - 2004. - № 3. - С. 75-81.
Горак Г.І. Філософія: Курс лекцій. - К.: Вілбор, 1998. -272 с.
Громов И.А., Маркевич А.Ю., Семенов В.А. Западная теоретическая социология. - СПб.: Ольга, 1996. - 286 с.
Гуменюк О. Час та особливості його перебігу в мо-дульно-розвивальному процесі // Психологія і суспільство. - 2005. - №2. - С. 94-99.
Гуменюк О.Є. Психологія впливу: Монографія. - Тернопіль: Економічна думка, 2003. - 304 с.
Донченко О. Психологія трансперсональних конст-руктів // Психологія і суспільство. - 2001. - № 3. - С.44-104.
Економіка освіти: Збірка наукових праць НДЦ “Економіка вищої освіти” НДІ Вищої освіти АПН України. - Т.1.
- Тернопіль: Економічна думка, 2001. - 285 с.
Задорожнюк Е.И. Конференция по экономической психологии // Вопросы психологии. - 2001. - № 1. - С. 154-157.
Карпенко З. Етнофункціональні передумови підприємницької діяльності в Прикарпатському регіоні // Психологія і суспільство. - 2000. - № 1. - С. 52-59.
Куриляк В. Нова економіка та інформаційне суспільство: міжособистісне обґрунтування // Психологія і суспільство. - 2002. - №1. - С. 35-65.
Ложкін Г., Спасенніков В., Комаровська В. Економічна психологія: Навчальний посібник. - К.: ВД “Професіонал”, 2004. - 304 с.
Малахов С.В. Интраэкономическая модель экономического поведения и “иллюзия прибыльности” // Психологический журнал. - 1991.- Т. 12, № 4. - С. 50-60.
Матвієнко В.Я. Соціальні технології. - К.: Українські пропілеї, 2001. - 446 с.
Модульно-розвивальна система як соціокультурна організація // Психологія і суспільство: Спецвипуск. - 2002. - № 3-4. - 292 с.
Мочерний С. Економічна культура // Економічна енциклопедія: У трьох томах. - Т.1. - К.: Вид.центр “Академія”, 2000. - С. 380-423.
Олексюк О., Олейко В. Інтелектуальний капітал -основний чинник інноваційних систем освіти // Технологія інноваційного пошуку в системі вищої освіти: Збірка матеріалів до регіональної науково-методичної конференції (19 квітня 2002 року). - Тернопіль: Економічна думка, 2002. -С. 12-14.
Палеха Ю.І. Ключі до успіху, або Організаційна та управлінська культури. Навч. посібник. - 2-ге вид., доп. -К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2002. - 337 с.
Пястолов С.М., Задорожнюк И.Е. Психологический прорыв в экономической теории // Психологический журнал. - 2003. - Т. 24, № 4.- С. 29-30.
Ревасевич І. Культура та економіка, їхня взаємодія в історичному часі та вітакультурному просторі // Вітакуль-турний млин. - 2007. - Модуль 5. - С. 39-42.
Ревасевич І. Особливості взаємодії людини та економіки у представників різних культур // Психологія і суспільство. - 2005. - №3. - С. 39-52.
Ревасевич І. Психодуховні елементи економіки як соціокультурної системи // Вітакультурний млин. - 2006. -Модуль 4. - С. 35-37.
Ревасевич І. Психокультурна організація сфери економіки // Вітакультурний млин. - 2007. - Модуль 6. - С. 21-23.
Философия экономики: Учеб. пособие для высш. учеб. заведений / Отв. ред. С.В.Синяков. - К.: Альтерпрес, 2002. -384 с.
Фурман А. Категорії вітакультурної методології як ефективний засіб аналізу і розв’язання складних проблем // Інститут експериментальних систем освіти (науково-дослідний): Інформаційний бюлетень. - Випуск 4. - Тернопіль: Економічна думка, 2004. - С. 4-7.
Фурман А. Концептуально-змістові засади економіки освіти // Економіка освіти: Збірка наукових праць НДЦ “Економіка вищої освіти” НДІ Вищої освіти АПН України. - Т.1. - Тернопіль: Економічна думка, 2001. - С. 11-19.
Фурман А. Методологічне обґрунтування теорії освітньої діяльності // Економіка освіти: Збірка наукових праць НДЦ “Економіка вищої освіти” НДІ Вищої освіти АПН України. - Т.1. - Тернопіль: Економічна думка, 2001. - С. 162-173.
Фурман А. Система інноваційної освітньої діяльності модульно-розвивальної школи та її комплексна експертиза // Психологія і суспільство. - 2005. - №2. - С. 29-75.
Фурман А. Теорія освітньої діяльності як метасистема // Психологія і суспільство. - 2002. - № 3-4. - С. 20-58.
Фурман А. Типологічний підхід у системі професійного методологування // Психологія і суспільство. - 2006. - № 2. -С. 78-92.
Фурман А. Українська ментальність та її культурно-психологічні координати // Психологія і суспільство. - 2001. - № 1. - С. 9-73.
Фурман А., Ревасевич І. Програма авторського курсу “Психокультура інноваційних соціосистем” // Психологія і суспільство. - 2004. - № 4. - С. 221-235.
Фурман А.В. Ідея професійного методологування: Монографія. - Ялта-Тернопіль: Економічна думка, 2008. -С. 41-47.
Фурман А.В. Психокультура української ментальності: Наук. вид. - Тернопіль: Економічна думка, 2002. - 132 с.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ з затримкою
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).