ПСИХОЛОГІЧНИМ АНАЛІЗ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ОСОБИСТОСТІ
Анотація
Проаналізовано підходи до психологічного вивчення громадянської відповідальності особистості; обґрунтовано зміст і структуру громадянської відповідальності та визначені її ознаки; створено та апробовано авторський психодіагностичний тест на визначення рівня відповідальності особистості, а також здійснена його стандартизація та одержані норми у цілому й за його окремими шкалами; проведене експериментальне дослідження на предмет визначення рівня громадянської відповідальності молоді у західному регіоні України (на базі Тернопільського національного економічного університету серед студентів віком від 18 до 20 років, Тернопільської філії Європейського університету - студентів денної і заочної форм навчання 18-33 років), центральному (Академічний ліцей при Запорізькому національному університеті серед учнів 10-11 класів), південному (Кримський гуманітарний університет, м. Ялта - студенти 19-22 років).
Посилання
Абульханова-Славськая К. А. Стратегия жизни. - М.: Мысль, 1991. - 196 с.
Баранова С.В. Соціально-психологічна характеристика відповідальності особистості // Третьяченко В.В., Баранова С.В., Бохонкова Ю.О., Вереіна Л.В. та ін. Психологічна культура особистості в умовах глобалізації світу: Монографія / За заг. ред. Третьяченко В.В. - Луганськ: Світлиця, 2006. - С. 49-96.
Бердяев Н.А. О назначении человека. - М.: Республика, 1993. - 383 с.
Бех І.Д. Відповідальність особистості як мета виховання // Початкова школа. - 1994. - № 9-10. - С. 4-8.
Боришевський М.И. Розвиток саморегуляції поведінки школярів: Дис... докт. психол. наук: 19.00.07. - К.,1992. - 77 с.
Боришевский М.И. Теоретические основы самосознания // Психологические особенности самосознания подростка.
- К.: НИИ психологии УССР, 1980. - С. 5-34.
Браун С. Совершенствование души / Пер. с англ. - К.: София, 2004. -352 с.
Гаевая Т. Г. Моральная ответственность как качество личности: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05. - М., 1984. - 18 с.
Голіна І.В., Кияшко Л.О. // Місце громадянської активності у процесі формування особистості як суб’єкта політичного життя // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. - № 771. - Серія: Психологія. - Вип. 38. - 2007. - С. 54-58.
Завадская Ж.Б., Шевченко Л.В. Воспитание ответственности у старшеклассников. - Минск, 1981. - 152 с.
Завгородня Т. Свобода вибору і відповідальність як ціннісні орієнтири майбутнього педагога // Молодь і ринок.
- 2007. - № 8. - С. 8-12.
Климова К.А. О формировании ответственности у детей 6-7 лет // Формирование коллективных взаимоотношений у детей старшего дошкольного возроста. - М.: Наука, 1968. - С. 328-353.
Кочаран І.О. Вплив сімейного виховання на формування особистісного симптомокомплексу відповідальності // Наукові студії із соціальної та політичної психології. - Вип. 17 (20). - С. 90-98.
Коршунова Л.Б. Формирование ответственного отношения личности к труду в производственном коллективе // Роль трудовых коллективов в коммунистическом воспитании трудящихся. - Л., 1975. - Ч. 2. - С. 154-165.
Муздыбавв К Психология ответственности. - Л.: Наука, 1983. - 240 с.
Огрвнич Н.М. Педагогічні умови формування соціальної відповідальності учнів шкіл-інтернатів для дітей-сиріт.
- Миколаїв: ОІППО, 2005. - 144 с.
Орбан-Лвмбрик Л. Е. Психологія управління. - Івано-Франківськ: Плай, 2001. - 695 с.
Пантюк Т. Громадянська освіта та виховання як необхідні складові загальної культури особистості // Молодь і ринок. - 2007. - № 8. - С. 65-68.
Пиажв Ж. Избранные психологические труды. Психология интеллекта. Генезис числа у ребенка. Логика и психология. - М.: Наука, 1969. - 640 с.
Рагозін М.П. Демократія від А до Л: словник-довідник.
- Донецьк: Донбас, 2002. - 203 с.
Растигввв П.П. Социально-психологические основы ответственности: Автореф. дисс. ... канд. филос. наук. - Л., 1971. - 13 с.
Рубинштейн С. Л. Человек и мир // Проблемы общей психологии. - М.: Педагагика, 1973. - С. 255-385.
Савчин М.В. Вивчення відповідальності особистості методом аналізу цілісних життєвих ситуацій // Зб. наук. праць: філософія, психологія, соціологія. - Івано-Франківськ: Плай Прикарпатського ун-ту. - 1998. - Вип. 3. - С. 67-75.
Савчин М.В. Відповідальність та ініціатива у політиці // Проблеми політичної психології та її роль у становленні громадянина Української держави: Матеріали Всеукр. наук. конф. - К., 1995. - С. 238-241.
Савчин М.В. Відповідальність як соціально-психологічна якість людини: принципова схема функціонування // Гуманізм. Людина. Свобода: Т ези доповідей людинознавчих філософських читань. - Дрогобич, 1991. - С. 196-198.
Савчин М.В. В.О. Сухомлинський про психологію відповідальності дитини // В.О. Сухомлинський і сучасність: Наук.-метод. зб. - К., 1994. - Вип. 1. - С. 96-100.
Савчин М.В. Конфлікти відповідальності в управлінській діяльності // Нові підходи до організації і проведення лікування, реабілітації та рекреації в умовах курорту: Матеріали науково-практ. конф. - Трускавець, 1995. - С. 224-225.
Савчин М.В. Психологія відповідальної поведінки. -К: Україна-Віта, 1996. - 130 с.
Сидорова Т.Н. Особенности социальной ответственности у старшеклассников // Вопросы психологии. - 1987. -№ 5. - С. 56-62.
Снігур Л.А. Психологія становлення громадянськості особистості: Автореф. дис. ... докт. психол. наук: 19.00.07. -К., 2005. - 32 с.
Татаурова Г.П. Психологічні особливості формування відповідального ставлення до вивчення іноземної мови у студентів вищих навчальних закладів: Автореф. дис. ... канд. психол. наук: 19.00.07. - К., 2007. - 21 с.
Філософський словник / За ред. В.І. Шинкарука. - К.: Українська радянська енциклопедія, 1986. - 798 с.
Фромм Э. Психоанализ и этика. - М.: Республика, 1990. - 430 с.
Фурман А.В. Розвивальна діагностика психологічної грамотності педагога. Тест „Хто підніме папірець?” // Психологія і суспільство. - 2002. - № 1. - С. 119-153.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ з затримкою
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).