ПСИХОЛОГІЧНІ ДЕТЕРМІНАНТИ ВІДОБРАЖЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ У ПОРТРЕТНОМУ МИСТЕЦТВІ
Ключові слова:
портрет, художник, близькі люди, родичі, друзі, спільна діяльність, спільний фонд смислових утворень, розуміння, індивідуальність, “автопортретність” у портретіАнотація
Розглянувши різні психологічні детермінанти, що впливають на віддзеркалення художником індивіду-
альності людини у портреті, автор знайшов головні причини того, чому портрети близьких художникові людей виходять найбільш вдалими. Зокрема, мовиться принаймні про три визначальних детермінанти: високий ступінь взаєморозуміння моделі і художника у процесі спільної діяльності із створення портрета, що полегшує формування загального фонду смислових утворень; добре розуміння художником індивідуальності близької людини; позитивний вплив психічного механізму “автопортретності” у портреті. Правота вислову скульптора О. Родена про те, що портрети друзів і родичів художника виходять найбільш вдалими, підтверджена прикладами з практики російських “портретистів-психологів” В. Серова і К. Сомова.
Посилання
Ананьев Б.Г. Избранные психологические труды: В 2-х т. - T.I. - M.: Педагогика, 1980. - 232 с.
Андреева Г.М. Социальная психология: Учебник для вузов. - M.: Аспект-пресс, 2001. - 375 с.
Андронникова М. Об искусстве портрета. - M.: Искусство, 1975. - 326 с.
Белявський І.Г., Кишинська А.Н. Сповідь пасинка віку і небагато історичної психології. - Одеса: ОКФА, 1997. - 472 с.
Бодалев А.А. Вершина в развитии взрослого человека // www.hpsy.ru/publik/x7 98.htm.
Болдырев А.О. Восприятие выражения целого и частично закрытого лица: Автореф. дис. ...канд. психол. наук: 19.00.01 / Ин-т психол. РАН. - M., 2006. - 27 с.
Виппер Б.Р. Введение в историческое изучение искусства. - M.: АСТ-ПРЕСС-КНИГА, 2004. - 368 с.
Гозман Л.Я. Психология эмоциональных отношений. - M.: Изд-во Mоск. универ., 1987. - 175 с.
Дашкова С.С. Историко-психологическое содержание изобразительного искусства и духовное общение // M^ психологии. - 2005. - №2. - С. 255-271.
Дашкова С.С. Психолого-исторические особенности понимания человека в творческом наследии Леонардо да Винчи // WWW.VOPPSY.ru/issues/1988/ 886/886078.htm.
ЕльшевскаяГ.В. Mодель и образ. Концепция личности в русском и советском живописном портрете. -M.: Советский художник, 1984. - 216 с.
Зингер Л. С. Автопортрет в системе жанров // Искусство. - 1984. - №12. -С. 10-17.
Знаков В.В. Психология понимания: проблемы и перспективы. - М.: Изд-во ИП РАН, 2005. - 448 с..
Княгиня М.К.Тенишева. Впечатления моей жизни
- Л.: Искусство. Ленинградское отделение, 1991. - 287 с.
Кон И.С. Дружба: Этико-психологический очерк. - 3-е изд.- М.: Политиздат, 1989. - 348 с.
Константин Андреевич Сомов: Письма. Дневники. Суждения современников / Сост., вступ. статья и примеч. Ю.Н.Подкопаевой и А.Н.Свешниковой. - М.: Искусство, 1979. - 624 с.
Копшицер МИ. Серов. - Серия “Жизнь в искусстве”. - М.: Искусство, 1967. - 520 с.
КроникA.A., КроникЕ.А. В главных ролях: Вы, Мы, Он, Ты, Я”: психология значимых отношений. -М.: Мысль, 1989. - 204 с.
Леонтьев Д.А. Психология смысла: природа, строение и динамика смысловой реальности. - 2-е, испр. изд. - М.: Смысл, 2003. - 487 с.
Обозов H.H. Межличностные отношения. - Л.: Издательство ЛГУ, 1979. - 151 с.
Познание человека человеком (возрастной, гендерный, этнический и профессиональный аспекты) / Под ред. А.А.Бодалева, Н.В.Васиной. - СПб.: Речь, 2005. - 324 с.
Подшивалкина В.И., Успенский В.Н. Имидж человека в период расцвета и особенности его отражения в портретном искусстве // Соціальні технології: актуальні проблеми теорії та практики: міжвузівський зб. наук. праць / Г ол. ред. О.Л.Скідін. - Одеса: Астропринт, 2008. - Вип. 39-40. - 356 с
Роден О. Беседы об искусстве: Пер. с фр. Л. Ефимова, Г. Соловьевой. - СПб.: Издательский Дом “Азбука-классика”, 2006. - 320 с.
Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии: В 2 т. - T.II. - М.: Педагогика, 1989. - 328 с.
Салямон Л. О физиологии эмоционально-эстетических процессов // Психология художественного творчества: Хрестоматия. - Минск: Харвест, 2003. - С. 214-253.
Семенов В.Е. Социальная психология искусства: Актуальные проблемы. - Л.: Издательство Ленинградского университета, 1988. - 168 с.
Словарь практического психолога: Свыше 2000 терминов / Сост. С.Ю. Головин. - Минск: Харвест, 1998. - 554 с.
Тарабукин Н.М. Смысл иконы. - М.: Издательство Правосл. Брат. Св. Филарета Моск., 2001. - 221 с.
Шопенгауэр А. Афоризмы и максимы /Авт. Предисловия Ю.В. Перов. - Л.: Изд-во Ленингр. универ., 1990. - 288 с.
Язвинская Е. С. Психология телесности. - Одесса: ЧП “ТМСИ”, 2009. - 154 с.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ з затримкою
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).