ПСИХОЛОГІЧНІ ІНВАРІАНТИ ОСОБИСТІСНОЇ АДАПТОВАНОСТІ ШКОЛЯРІВ У СИСТЕМІ МОДУЛЬНО-РОЗВИВАЛЬНОГО НАВЧАННЯ
Анотація
Серед зарубіжних науковців наявні чималі розбіжності як у поглядах на природу адаптації людини, так і у витлумаченні змісту адаптаційного процесу зокрема. Переважно вони обґрунтовують лише два рівні пристосу-вання (адаптованість - неадаптованість) і визначають їх сутність на теоретико-методологіч-них засадах власного підходу до інтерпретації психологічної організації внутрішнього світу індивіда: представники психоаналітичного напрямку пов’язують її з відсутністю тривоги, гуманістичного - із оптимальною взаємодією особистості і середовища, бігевіорального - з позитивним стимулом оперантної реакції, когнітивного - із відсутністю дискомфортуПосилання
Балл Г До обґрунтування раціогуманістичного підходу у психології // Психологія і суспільство. - 2004. - № 4. - С. 60-74.
Балл Г.А. Понятие адаптации и его значение для психологии // Вопросы психологии. - 1980. - № 1. - С. 92-100.
Бригадир М. Принципи і параметри соціально-психологічного проектування освітніх систем // Психологія і суспільство. - 2000. - №1. - С.60-79.
Гуменюк О. Самотворення Я-концепції за модульно-роз-вивальної оргсистеми // Психологія і суспільство. - 2001. -№2. - С. 36-76.
Гуменюк О.Є. Спонтанно-духовна організація Я-концепції універсума: Лекція. - Тернопіль: Економічна думка, 2003. - 40 с.
Знаков В.В. Духовность человека в зеркале психологического знания и религиозной веры // Вопросы психологии. - 1998. - № 9. - С. 104-114.
Казміренко В. Соціально-психологічна регуляція діяльності організацій // Психологія і суспільство. - 2004. - № 2. - С. 5-29.
Карпенко З.С. Аксіопсихологія особистості. - К.: ТОВ Міжнар. фінансова агенція, 1998. - 216 с.
Коміссаров В.О. Соціально-культурний простір експериментальної школи / За ред. А.В.Фурмана. - Тернопіль: Економічна думка, 2002. - 144 с.
Костенко В .І. Модульно-розвивальне навчання: від управління до методичного забезпечення // Рідна школа. -2000. - № 7. - С. 17-23.
Костін Я.А. Система підготовки вчителів-дослідників до впровадження модульно-розвивального навчання: Наукове видання / За ред. А.В.Фурмана. - Тернопіль: Інститут ЕСО,2005. - 62 с.
Максименко С.Д. Розвиток психіки в онтогенезі: В 2-х т.- Т.1: Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології. - К.: Форум, 2002. - 319 с.
Модульно-розвивальна система як соціокультурна організація // Психологія і суспільство: Спецвипуск. - 2002. -№3-4. - 292 с.
Модульно-розвивальна система: соціально-культурний зміст навчальних модулів. Фундаментальний експеримент в СШ №80 м. Дніпропетровська // Рідна школа: Спецвипуск. -1998. - №10. - 80 с.
НалчаджянА.А. Социально-психологическая адаптация личности (формы, механизмы и стратегии). - Ереван: Изд-во Армянской ССР, 1988. - 364 с.
Нижникевич З.М. Психолого-педагогічні умови активної соціальної адаптації учнів початкових класів до шкільного життя // Збірник наукових праць: філософія, соціологія, психологія. - Івано-Франківськ: Плай, 1998. - Вип. 2. - Ч. 1. - С. 93-99.
Орбан-ЛембрикЛ. Залежність поведінки особистості від впливу проблемогенного соціуму // Психологія і суспільство.- 2004. - № 1. - С. 71-82.
Психология: словарь / Под общ. ред. А.В. Петровского, М.Г. Ярошевского. - 2-е изд. - М.: Политиздат, 1991. - 494 с.
Ревасевич І. Методи дослідження особистісної адаптованості у просторі інноваційного освітнього процесу // Вітакуль-турний млин. - 2006. - Модуль 3. - С. 17-20.
Ревасевич І. Методологічні орієнтири дослідження адаптації у системі структурованого вітакультурного простору // Вітакультурний млин. - 2005. - Модуль 2. - С. 45-49.
Ревасевич І. Психологічні концепції адаптації особистості у системному теоретичному обґрунтуванні // Психологія і суспільство. - 2001. - №4. - С. 16-40.
Роменець В.А. Психологія творчості: Навч.посібник. -2-ге вид., доп. - К.: Либідь, 2001. - 288 с.
Сарджвеладзе Н.И. Личность и ее взаимодействие с социальной средой. - Тбилиси, 1989. - 208 с.
Френе С. Избранные педагогические сочинения: Пер. с франц. / Сост., ред. и вступ. ст. Б. Л. Вульфсона. - М.: Прогресс, 1990. - 304 с.
Фрідман Л., Кулагіна І. Розвиток здібностей // Психологічна підтримка творчості учня / Упоряд. О. Плавник, В. Зоц.- К.: Редакції загально-педагогічних газет, 2003. - С. 72-89.
Фурман А. Духовність - основа нової школи // Освіта. -1996. - 30 жовтня. - С. 2-3.
Фурман А. Система інноваційної освітньої діяльності модульно-розвивальної школи та її комплексна експертиза // Психологія і суспільство. - 2005. - № 2. - С. 29-75.
Фурман А. Теорія освітньої діяльності як метасистема // Психологія і суспільство. - 2001. - № 3. - С. 105-144.
Фурман А.В. Модульно-розвивальне навчання: принципи, умови, забезпечення. - К.: Правда Ярославичів, 1997. -340 с.
Фурман А.В. Психодіагностика особистісної адаптованості. - Тернопіль: Економічна думка, 2000. - 197 с.
Фурман А.В. Психокультура української ментальності: Наукове видання. - Тернопіль: Економічна думка, 2002. - 132 с.
ЧудновскийВ.Э. Смысл жизни: проблема относительной эмансипированости от “внешнего” и “ внутреннего” // Психологический журнал. - 1995. - Т.16, № 2. - С. 15-25.
Швалб Ю. Свідомість як відношення людини до світу // Психологія і суспільство. - 2004. - № 4. - С. 154-166.
Школа Віри // Освіта: Спецвипуск. - 1996. - 30 жовтня.- 16 с.
Школа Ментальності // Освіта: Спецвипуск. - 1997. - 3 вересня. - 16 с.
Щедровицкий Г.П. Избранные труды. - М.: Шк. Культ. Политики, 1995. - 760 с.
Юнг К. Аналитическая психология // Истори зарубежной психологии.Тексты. - М.: МГУ, 1986. - С. 143-170.
Яценко Т. Теоретико-методологічний підхід до цілісного розуміння психіки у її структурних компонентах // Психологія і суспільство. - 2004. - № 4. - С. 37-59.
Яценко Т.С. Теорія і практика групової психокорекції: Активне соціально-психологічне навчання: Навч .посіб. - К.: Вища школа, 2004. - 679 с.
Завантаження
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Політика, яка рекомендується журналам, що пропонують відкритий доступ з затримкою
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).