ПОНЯТТЯ "ВІРТУАЛЬНОГО" І ВІРТУАЛІЗАЦІЯ СОЦІАЛЬНОЇ РЕАЛЬНОСТІ

Автор(и)

  • Тетяна Каменська Національний університет імені Іллі Мечникова, м. Одеса

Анотація

У наукових і ненаукових оцінках сучасності все частіше можна зустріти судження про відсутність умов для “соціального еволюціонізму”, про повсюдне психо- і соціоінже-нерне конструювання, про сценарні принципи взаємодії в сучасному суспільстві. Більш того, сьогодні, коли все таке підконтрольне активному суб’єкту, котрий конструює, як не дивно, розповсюдженим стає принцип (зі слів П. Фойєра-бенда) “anything goes” (усе згодиться) чи “so what?” - (ну і що?) [3, с. 250]. Безумовно, дане положення справ зумовлено розвитком людського розуму і знань, але, на жаль, наслідки подібного прогресу не всіма дослідниками пов’язуються з оптимістичними прогнозами. Часто прослизають прогнози есхатологічного характеру, вказівки на кризове положення, високий рівень ризику, початок епохи скептицизму і парадоксу, що наближається до абсурду. До речі, про наближення епохи абсурду говорили у смутні часи представники російської білої еміграції. Висловлювалися думки, що твір Миколи Васильовича Гоголя “Ніс” саме і присвячений пророкуванню наближення епохи абсурду. Головна ідея цього оповідання полягала в тому, що жодного з героїв розповіді не вражав, не бентежив факт самостійного існування окремої частини людського тіла - носа. Навпаки, з ним усі спілкувалися як зі звичайним
повноцінним суб’єктом, що найвищою мірою є абсурдним

Біографія автора

  • Тетяна Каменська, Національний університет імені Іллі Мечникова, м. Одеса
    кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології Інституту соціальних наук Національного університету імені Іллі Мечникова, м. Одеса

Посилання

Ахутин А. В. Понятие «природа» в античности и в Новое время («физюс» и «натура»). - М., 1988. - 217 с.

Баранов Г. С. Понятие и образ в структуре социальной теории - Томск: Изд-во Том. ун-та, 1991. - 172 с.

Бек У. Общество риска. На пути к другому модерну: Пер. с нем. В. Седельника. - М.: Прогресс-Традиция, 2000. -384 с.

Бергер П., Лукман Т. Социальное конструирование реальности. Трактат по социологии знания. - М.: Медиум, 1995. - 322 с.

Впереди ХХІ век: перспективы, прогнозы, футурологи. Антология современной классической прогностики 19521999 гг. - М., 2000. - 480 с.

Иванов Д. В. Императив виртуализации: Современные теории общественных изменений. - СПб.: Изд-во С.-Пб. унта, 2002. - 212 с.

Климов А. И. Социология Жоржа Сореля // Социологический журнал. - 2002. - № 1. - С. 129 - 151.

Леви-СтросК. Структурная антропология. - М.: Наука, 1985. - 536 с.

Лосев А. Ф. Из ранних произведений. - М.: Правда, 1990. - 655 с.

Менегетти А. Образ и бессознательное. - М., 2000. - 445 с.

Микешина Л. А., Опенков Н. Ю. Новые образы и реальность. - М.: Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 1997. - 240 с.

Носов Н. А. Виртуальная реальность // Вопросы философии. - 1999. - № 10. - С.152-163.

Современные проблемы методологии социогумани-тарного познания. - Самара, 2001. - 118 с.

Шютц А. Смысловая структура повседневного мира: очерки по феноменологической социологии. - М.: Институт Фонда “Общественное мнение”, 2003. - 336 с.

Завантаження

Як цитувати